Grudniowe Summa Summarum + polecajki [2019]

by Natalia & Peppa - grudnia 22, 2019


Grudzień. Jest to miesiąc, który nam, uczniom, kojarzy się przede wszystkim z ogromem wolnego, spowodowanego świętami Bożego Narodzenia, a w późniejszym czasie Sylwestrem. Grudzień kończy także rok kalendarzowy i... chyba każdy chcę wykorzystać ten dwunasty miesiąc, dając z siebie wszystko! Czy nam się to udało? Jakie teksty opublikowane w grudniu powinniście przeczytać? Co się działo w grudniu? Przeczytajcie ostatnie podsumowanie w 2019!


Bark Side

W grudniu na blogu pojawiło się mało publikacji, z racji małego kryzysu fotograficznego. Do tego w ostatnich tygodniach szkoły mieliśmy naprawdę dużo materiału do bezwzględnej realizacji i nie mogłam sobie pozwolić na pisanie tekstów na tygodniu (co praktykuję obecnie, bo dzisiejsze podsumowanie piszę w poniedziałek, czyli pięć dni przed publikacją). 

Za to... na Instagramie zużyłam mój bank zapasowych zdjęć! Z racji, że na blogu publikowałam mniej, chciałam podratować końcoworoczne statystyki i wzięłam się ostro za nasz profil. Wprowadziłam więcej merytoryki, przemycanej między wersami przemyśleń. 
Waszą uwagę zwrócił między innymi post, w którym rozmawiałam z wami o tym, jak w naszym kraju traktowane są karpie. Zauważyłam, że jesteście zwolennikami tekstów, które wiążą się z moim sposobem żywienia, czyli semiwegetarianizmem i... chcę pociągnąć trochę te tematykę, o ile nadal będzie was to interesowało. 


Wpisy godne uwagi

Ostatni miesiąc roku owocował w kilka ciekawych publikacji, którymi chciałabym się z wami podzielić. W tym miejscu chciałabym was zachęcić, co zrobiłam już na naszym Instagramie, do podsyłania mi linków do tekstów (możecie pisać zarówno na skrzynkę mailową, jak i w wiadomości prywatnej w social mediach), które wam się podobały. Dzięki temu ja będę miała większe pole do popisu w tej rubryce, a Wy satysfakcję, że pomogliście komuś dotrzeć do nowych odbiorców.

 • 5 ekologicznych grzechów głównych w Boże Narodzenie - trudno przeoczyć fakt, że pod koniec grudnia obchodzimy święta Bożego Narodzenia. Jest to przede wszystkim czas radości, obdarowywania się prezentami, ale i... generowania niewyobrażalnej liczby niepotrzebnych śmieci. Na blogu Simply Wild Life znajdziecie wskazówki jak niskim kosztem spędzić święta w zgodzie z naturą, a także w zdrowiu dla waszych psich podopiecznych. 
 • Zośka, która została aktorką, czyli przygoda z reklamą - jeżeli czytacie moje posty, a w szczególności podsumowania, regularnie to pewnie wiecie, że w niemal każdym Summa Summarum znajdziecie odnośnik do tekstów Zosi. Dzisiaj także, ponieważ w grudniu na B The Great pojawiła się historia, o tym jak Zośka została aktorką. 
 • Adopcja psa na końcówkę życia - adopcja to temat rzeka, nie wspominając już o adopcji psiego staruszka, któremu - jak ma w zwyczaju mówić moja babcia (z tym, że ona mówi tak na swój temat) - już bliżej niż dalej. Joanna, czyli autorka bloga - Pies mojego życia, stanęła na wysokości zadania i w swoim poście, będącym jednocześnie postem pożegnalnym, opowiada o pozytywach i negatywach tej decyzji.
 • 10 psich prezentów na święta 2019 - za cel obrałam sobie wstawić podsumowanie grudnia jeszcze przed świętami, aby móc podzielić się z wami ciekawymi tekstami z serii prezentowników. Karolina z bloga Niuchacz.com wyszła naprzeciw moim oczekiwaniom i stworzyła zestawienie ciekawych produktów, którymi możecie obdarować swoje psy w święta (lub wręczyć im świąteczny upominek w późniejszym czasie).

Peppa

Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że w tym miesiącu nie było nam po drodze do treningów czy sesji szkoleniowych. Jednym z czynników, które się do tego przyczyniły była typowa jesienna pogoda, a jak trenuje z Peppą to raczej robię to na dworze. 
To było także powodem wyżej wspomnianej fotograficznej przerwy, ale mam nadzieję, że przygotowując zdjęcia do dzisiejszego tekstu zażegnałam ten mały kryzys. 

Będąc w temacie kryzysów i problemów: do naszej kolekcji dołączył kolejny. Mianowicie... 

Odkąd zaczęłam bardziej interesować się psami, zaczęłam dostrzegać bardziej cechy charakteru Peppy. Wiedziałam przede wszystkim, że mam do czynienia z twardym, emocjonalnym psem, z którym należy pracować trochę inaczej niż z innymi przedstawicielami tego gatunku (i nie, nie mam tu na myśli stosowania metod awersyjnych). Jednym z większych problemów, z którymi się borykałyśmy była agresja w stosunku do pobratymców, ale mimo wszystko, jednak nie sięgnęła ona zachowań, które obecnie objawia Peppa. 
Chodzi o bardzo łapczywe jedzenie i rzucanie się na nie, jak na świętość. Granica zaczęła być przekraczana, kiedy zaczęła warczeć, a później atakować psy, które chciały zjeść z jej miski, w czasie gdy sama jadła. Sęk w tym, że nigdy wcześniej tego nie robiła. Czekała grzecznie, aż skończę karmić jej towarzysza, nie wykazując żadnych niepokojących objawów. Obecnie podczas jedzenie lekceważy także moje uwagi, co nigdy wcześniej jej się nie zdarzało. 

Wniosek? Będę wzmacniać zostawanie w miejscu i czekanie na swoją kolej. Będę musiała także popracować nad reakcją na słowa przewodnika w rozproszeniach, bo w kryzysowych sytuacjach jest to bardzo ważne. Trzymajcie kciuki, żeby podziałało!


Spoilery

Ostatnim razem ta rubryka w podsumowaniach pojawiła się w grudniu zeszłego roku, a ja chciałabym wam jakoś wynagrodzić to, że dotrwaliście do końca tekstu, dlatego od dzisiaj na końcu każdego tekstu z serii Summa Summarum będą znajdować się jakieś drobne ciekawostki, o tym co będzie się działo w najbliższym czasie na Bark Side.

W grudniu spodziewajcie się jeszcze jednego tekstu, który wprowadzi was nieco w nadchodzący rok. O zgrozo, nie będzie to jednak lista celów do wykonania, a wywiad ze specjalistami od zmian - autorami popularnego konta na Instagramie, o nazwie Kundelek na Biegunie. Będą luźne pytania o psy, a także takie, które będą wymagać konkretnej odpowiedzi. Jednym słowem: każdy znajdzie coś dla siebie.  

...

  Na koniec tego posta chciałabym powiedzieć jedno: nie wykorzystałam miesiąca na sto procent, tak jak można by było założyć. Czy to znaczy, więc że jestem niezadowolona? Nie, bo jak to mówią: jutro będzie lepiej...

  A jak wam minął grudzień? Jesteście zadowoleni z tego co działo się podczas ostatnich kilku tygodni? Jakie macie plany na styczeń?

  PS. A z racji, że jest to ostatni świąt przed świętami to... życzę wam wesołych świąt!  

  Podobne teksty

  0 komentarze

  Dla każdego internetowego twórcy komentarze są motywacją do dalszego działania, dlatego jeśli chcecie zakomunikować mi, że robię coś dobrze napiszcie mi kilka słów!